Eestimaa Looduse Fondi talgute suvekool ühendab looduskaitse ja pärandkultuuri 19. juuli 2018

Järjekorras viies Eestimaa Looduse Fondi (ELF) talgute suvekool toob 19.-22. juulil talgusõbrad Alam-Pedja looduskaitsealale Palupõhja, et üheskoos vikatitega puisniidul heina niita, töötegemise vahele harivates töötubades osaleda ja pärimusmuusikat ning piirkonna mitmekesist loodust nautida.
Suvekooli korraldaja Mart Kiisi sõnul saab kesksuvine nädalavahetus Palupõhjas olema ühtviisi hariv, tähendusrikas ja meeleolukas: “Traditsiooniliste võtetega puisniitude hooldamine on selge kohe-käed-külge võimalus nii looduskaitsesse panustamiseks kui pärandkultuuri elus hoidmiseks. Töötoad, loengud ja võimalus kaastalgulistelt õppida aga loovad ideaalse pinna uute teadmiste ammutamiseks. Ning kõike seda saadab koostegemise ja -olemise sünergia ja rõõm!”


Talgute suvekoolis kohtuvad talgutöö, ettekanded loodusest ja folkloorist, pärimusmuusika, loodus ning teotahtelised inimesed. Suvekooli talgutööks on liigirikkuse seisukohalt üliolulise pärandkoosluse - puisniidu - hooldamine käsitsi vikatitega. Töö sobib nii esmakordsetele huvilistele kui ka juba kogenud talguhuntidele, sest vikati käsitsemise ja hooldamise kohta jagab õpetussõnu pikaaegne puisniitude taastaja Avo Rosenvald. Vilunumad niitjad saavad end proovile panna traditsioonilisel suvekooli niitmisvõistlusel, kus selgitatakse välja parimad niitjad.

Talgutööde pauside ajal saavad suvekooli talgulised osa harivatest loengutest ja töötubadest. Teiste seas mõtestab tippteadlane Aveliina Helm puisniitude hooldamise vajadust, entomoloog Allan Selin avab ELFi talguaasta fookuses olevate kimalaste salapärast maailma ning folklorist Ell Vahtramäe pajatab põnevatel pärimusteemadel. Suvekooli õhtuprogrammi täidavad hinge paitav pärimusmuusika tuntud võru kultuuri aktivisti Kadri Giannakaina-Laube eestlaulmisel ning välikino-formaadis filmi- ja aruteluõhtu tuntud loodusfilmimehe Remek Meeliga, kes jagab oma Emajõe-lugu.


ELF korraldab looduskaitselisi talguid aastast 2000. Talgute suvekool, mis erineb mitmeti tavalistest talgutest, sai alguse viis aastat tagasi. Igal suvel koguneb ligi poolsada inimest puisniidule heinateole, et lihvida oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õppida tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veeta ühiselt aega toredate inimestega. Varasematel aastatel on ELFi talgute suvekool toimunud ka Nedrema puisniidul, mis on suurim Eestis.

ELFi talgute suvekooli aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Värsket

  • Selgusid tänavused tublimad vabatahtlikud 7. detsember 2020

    Koroona-aastast hoolimatu oli tänavune talguhooaeg mastaapne; osaliste- ja elamusterohke. ELF tänab kõiki, kes 2020. aastal vabatahtliku tööga talgutesse panustasid. Aga nagu igal aastal, paistavad ka seekord mõned teiste seast kohe eriti hästi silma. Niisiis tõstame Talgukontori poolt esile...
    Loe edasi

  • ELF ja Keskkonnaministeerium sõlmisid koostöölepingu naftaõnnetuste puhuks 8. oktoober 2020

    7. oktoobril kirjutasid keskkonnaminister Rene Kokk ja ELFi poolt Siim Kuresoo Tallinna Lennusadamas Suure Tõllu pardal alla koostöökokkuleppele, mille kohaselt tulevad ELFi vabatahtlikud naftaõnnetuse korral appi õliga määrdunud linde päästma. Varemalt on ELF selleks tarbeks vabatahtlikke koolitanud erinevate projektide raames, näiteks Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) rahastuse toel, kuid 2021. aasta sügisest alates paneb riik koolitustele püsivalt õla alla.
    Loe edasi