Kui kunagi lõi muidu rahuliku Rammu elu kihama randa uhutud üüratu küürvaala elutu keha, siis neil päevil on püsielaniketa saare elevusallikas hoopis pisikene taim - Põhja-kukemari ning tema domineerimisel laiutavad kukkemarja nõmmed. Ikka ja jälle toob see taim siia tosinkonnase talguseltskonna, kes tema kasvutingimuste heaks mände raiuvad ja kokku veavad. Sellel korral siis septembri lõpus - soojad sokid jalga ja merereis väikese taime kasvukohta võib alata.

Kui parimatel päevadel oli saarel kogunisti 22 talu, siis tänasel päeval keegi aastaringselt Rammul ei ela. Lisaks kahele majakale annavad inimeste mõningasest kohalolust märku vaid mõned üksikud suvemajad, vana surnuaed ning vundamendid, millel juba aastakümneid enam ühtegi hoonet ei ole. Samuti satub soojal ajal saarele üksikuid külalisi, kes süstade, paadi või purjekaga Kolga lahte avastama on tulnud. 

Nõukogudeaja suurim pärand saarele on sinna plaanimajanduse käigus istutatud männimets. Iga vähegi teadjam inimene mõistab, et kivisel ja liivasel pinnal korralikku metsa kasvatada on sama tark tegu nagu sõelaga vett tassida. Tegu on aga tehtud ja nüüdseks on suur osa saarest kidura ja oksliku männikuga kaetud ning Rammu omapärane põhjamaine taimestik peab kõigest väest võitlema, et piisavalt elus püsimiseks vajalikku valgust, vett ning toitaineid saada. 

ELFi talguliste peamiseks ülesandeks ongi aidata kaasa sealsete väärtuslike kukemarjanõmmede säilitamisele ning taastamisele. Kukemarjanõmmed on ainult Põhja-Eesti saartel levinud kooslused ning Rammu saarel on need suuresti kinni kasvanud. Taastamiseks tuleb seal laiutav männimets taanduma sundida ning tekitada väärtuslikku vaba maad, kus saaks taastekkida seal varem olnud omanäoline kooslus ja kasvada haruldased taimeliigid. 

Lisaks saagimisele ning okste kokkuvedamisele pakub Rammu oma külalistele mõnusaid matkaradu, suurepärast vaadet ümbritsevale 32 meetri kõrguse majaka otsast ja kõike seda hääd, mida hing ühelt saarelkäigult ihaldada oskab.  

Talgujuht Kadri Aller.

Talguid kaasrahastab RMK. 

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Kukemarjanõmme talgud Rammul III
  • Talgutööd: Mändide saagimine, kokkuvedu ja soodsate olude korral põletamine
  • Ööbimine: Telkides või katuse all.
  • Toitlustus: 3 korda päevas. Toidu valmistame ühiselt.
  • Kaasa võtta: Soojad töö- ja vahetusriided, telk, magamiskott ja -matt, toidunõud.
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 15 või 22 eurot. Uuri lähemalt. 
  • Hinna sees: Toitlustamine, transport saarele.
  • Registreerumine lõpeb: Grupi täitumisel või hiljemalt kaks päeva enne talguid.
  • Kogunemine: Reede, 25. septembri pealelõunal Kaberneeme sadamas (üksikasjade täpsustamiseks võtab registreerunutega ühendust talgujuht).
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Marise fotosid suvistest talgutest samas paigas