Kõre pole küll kindlasti ökosüsteemi nurgakivi, mille kadumisel kogu läbipõimunud sõltuvusahelik kolinal kokku kukub. Pigem on ta rannaniitude ja luidete katusekivi. Tema kadumine on märk süsteemi vaesumisest, mis võib viia järk järguliselt kokku varisemiseni. Ta on katusliik.

Pisike kõre on pioneer - see tähendab, et tema konkurentsieelis teiste liikide ees seisneb võimes kiiresti vallutada „tühja maad“. Veel 50 aastat tagasi leidis kõre ohtralt sigimis- ja elupaiku suurte loomakarjade poolt madalaks söödud rannaniitude segi trambitud lompidest ning lahtise liivaga luidetel. Praeguseks on aga liik sedavõrd taandunud, et tema elus hoidmiseks taastatakse ulatuslikult maastikku ja lisaks kasvatatakse noori konni Matsalu ohustatud liikide taastamiskeskuses.

Harilaiulgi on viimased paar aastat toimunud ulatuslikud taastamistööd. Kunagiselt vaba liivaga luitealalt on maha raiutud sinna 1970. aastal istutatud männid. Regulaarset korrastamist vajavad ka kõredele kudemiseks sobilikud tiigid ja nende kaldad – kuna alal loomi enam ei karjatata, siis kipuvad rannalõukad rohtuma ja täis kasvama ning muutuvad sellega ajapikku konnadele kättesaamatuks. Talguliste ülesandeks ongi sel aastal kõrede sigitiikide puhastamine pilliroost.

Tööst vabal ajal saab mõõta, mitu kraadi ja millise ilmakaare suunas on Kiipsaare majakas sel aastal viltu. Harilaiul käinud inimesed teavad ka rääkida, et sealsed rannaliivad laulavad - mis ja kuidas, seda saab kindlasti järgi proovida.

Talguid kaasrahastab RMK.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Talgud Harilaiul II
  • Talgutööd: Kõretiikide puhastamine pilliroost.
  • Ööbimine: Viidumäe kaitseala keskuse külalistemaja voodites.
  • Toitlustus: Kolm korda päevas, toidu valmistame ise.
  • Kaasa võtta: Magamiskott, tööks sobivad riided ja kinnised jalanõud, soojad vahetusriided, saunatarbed, ujumisriided ning soovitavalt sääsetõrjevahend ja päiksekaitsekreem.
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 eurot. Uuri lähemalt.
  • Hinna sees: Toitlustamine, majutus, transport kohapeal, saun.
  • Registreerumine lõpeb: Grupi täitumisel või hiljemalt kaks päeva enne talguid.
  • Kogunemine: Esmaspäeva, 24. juuli pärastlõunal Saaremaal. Üksikasjade täpsustamiseks võtab registreerunutega ühendust talgujuht.
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Loe kõre elupaikade taastamisest Harilaiul Eesti Päevalehes, Penijõe konnakeskuse tegemistest Lääne Elus ning vaata lugu Riinu Rannapiga saates Osoon.