Väike, mööda maapinda tatsav ja silmatorkava heleda triibuga seljal. See armas loomake on juttselg-kärnkonn ehk kõre. Lääne-Eestis ja Pärnumaal varem tavaline kahepaikne on jäänud haruldaseks – eeskätt sobilike elupaikade kadumise tõttu. Kõre koduks olid peamiselt rannaniidud ja -karjamaad, sest ta vajab avatud maastikku, kus on liikumisruumi, liivikuid ja sigimiseks sobilikke lompe.

Seoses rannikualadel karjatamise ja niitmise vähenemisega, maaparandustöödega ja ka liigse väetamise ning taimekaitsemürkide kasutamisega on rannaniidud hakanud metsastuma. Niisiis on kadunud või kadumas mitmed kõredele sobilikud elupaigad ja sellega on kaasnenud nende kahepaiksete arvukuse tohutu langus. Huvitaval kombel on aga mõned asurkonnad leidnud pelgupaiga vanades liivakarjäärides, sest sealne avatud tehismaastik ajutiste lompide ja liivaga sobib neile ideaalselt.

Alu karjäär Tõstamaa lähistel on üks sellistest paikadest, kus kõred on ennast sisse seadnud ning inimeste poolt tehtud hooldustööde abiga on arvukus tõusuteel. Karjääri on võsast puhastatud ja päikesele avatud. Rajatud on uusi sigimiseks kõlblikke lompe ning parandatud olemasolevate kvaliteeti. Võsatöö pole aga veel lõppenud ja talgulistel on siinkohal võimalus kõre heaks oma abikäsi ulatada. Lisaks Alule tegutseme veidi ka ühes teises karjääris – Vatlas – kus tuleks suvistest talgutest järgijäänud oksahunnikud ära põletada. Töid juhendab Ilona Lepik.

Fotol on Kumari laiul kohatud kõre, kelle jäädvustas pildile talguline Merja Roostalu.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Kõretalgud Alu karjääris
  • Talgutööd: Võsa eemaldamine Alu karjäärist ja oksahunnikute põletamine Vatla karjääris.
  • Ööbimine: Pivarootsi mõisa külalistemajas voodites.
  • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame ise.
  • Kaasa võtta: Tööks sobilikud riided ja soojad vahetusriided, saunatarbed.
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 15 või 25 eurot. Uuri lähemalt siit.
  • Hinna sees: Majutus, söök, saun.
  • Registreerumine lõpeb: Neljapäeva, 27. septembri õhtul või grupi täitumisel.
  • Kogunemine: Reede, 28. septembri õhtul Lihulas või Pivarootsis. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht. Kiirematel soovijatel on võimalik saada istekoht Tartust väljuvale talgubussile.
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Loe kõre kohta täpsemalt siit ja kuula, millist häält ta teeb.