Kas armastad hobuseid ja lõkketegemist? Kas tahaksid tulla koos laheda talguseltskonnaga väikesele asustamata saarele ja nautida ilusat sügisloodust? Kui jah, siis tule meiega Võilaiule!

Võilaiu hoiuala rannaniitudel elutseb üks pisike lind nimega niidurüdi, kes vajab ellujäämiseks inimese sekkumist.

Võilaid on väike 2,5 ruutkilomeetri suurune asustamata laid, mis asub Muhu külje all ning ala kaitse-eesmärgiks on muuhulgas ka rannaniitude hoidmine. Osaliselt aitavad niitude säilimisele kaasa laiul vabana elavad noorhobused ja veised, kelle karjatamine loob ideaalsed elutingimused Euroopas väga ohustatud niidurüdile. Eestis on neid linde järel ainult umbes 140 paari, Läänemere ümbruses ligikaudu 500 paari. Niidurüdi on lind, kes tuleb Eestisse aprillis ja lahkub juba juuli lõpuks. Ta armastab lagedaid rannaniite ja on väga truu oma pesapaigale, tulles alati sama kohta tagasi. Seda teeb ta ka siis, kui pesapaik on kinni kasvamas.

Rannaniite on Eestis juba sadu aastaid kasutatud karja- ja heinamaadena, mis on soodustanud kurvitsaliste nagu niidurüdi pesitsemist. Karjatamise vähenedes kasvavad rannaniidud paraku kinni.

Siin ongi vaja meie nobedate näppudega talguliste abi, et aidata võidelda nõu ja jõuga niitudel kurikavalalt leviva võsaga. Kadakate ja muude põõsaste raie on vajalik selleks, et röövloomad pesitsevatele lindudele vargsi ligi ei saaks hiilida.

Võilaiul elutsev poolmetsik hobusekari on väga inimsõbralik ja uudishimulik, Iga hobusearmastaja saab neile lõpmatuseni pai teha ja hobusejuttu rääkida.

Töö seisneb kadakate mahavõtmises mootorsaagide ja oksakääridega ning suviste maharaiutud suurte puukuhjade ära põletamises.

Vabal ajal vaatame Muhu saare peal ringi, naudime mõnusaid merevaateid ja teeme sauna.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Põletustalgud Võilaiul
  • Talgutööd: Suvistest talgutest jäänud oksahunnikute põletamine ning veidi on ka uue võsa mahavõtmist.
  • Ööbimine: Kuivastu Jaani puhkemajas voodites. Mõned voodid on kahekohalised: kes ei taha aset jagada, peaks kaasa võtma madratsi.
  • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame ise.
  • Kaasa võtta: Magamiskott, võimalusel madrats, tööks sobilikud riided ja kummikud, vihmakeep.
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 15 või 25 eurot. Uuri lähemalt siit.
  • Hinna sees: Majutus, söök, transport Muhumaalt Võilaiule.
  • Registreerumine lõpeb: Neljapäeva, 11. oktoobri õhtul või grupi täitumisel. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
  • Kogunemine: Reede, 12. oktoobri õhtul Kuivastus. Kiiremad soovijad saavad koha Tartust väljuval talgubussil.
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Talgulise Tõnu pilte suvistest Võilaiu talgutest või loe niidurüdi kohta siit.