Piklik ja kitsuke Manija ehk Manilaid oli varemalt tõeline kõrede paradiis, kus valjud konnakontserdid olevat lausa magamist seganud. Tänaseks on laiu kõreasurkond suuresti kahanenud, kuid häving ei ole veel pöördumatu. Vahepealsetel aastatel paiguti unarusse jäetud rannaniite ja karjamaid hooldades on võimalik taastada siinsel maastikukaitsealal kõrele meelepäraseid elupaiku.

Kõre, kelle tunneb ära piki selga jooksva triibu järgi, liigub hüppamise asemel mööda maapinda tatsates. Seetõttu on teda nii kihnlaste kui Manija elanike seas ka ronikonnaks kutsutud. Iseloomulikust liikumisviisist tulenevalt vajab juttselg-kärnkonn ehk kõre avatud rannaniite, kus leiduks kõhutäiteks maitsvaid putukaid ning sigimiseks sobilikke tiike.

Manilaiu rannaniitude pindala oli taasiseseisvumise algusaastateks kahanenud paarikümne hektarini. Õnneks on viimased 10-20 aastat jõudsalt asutud rannaniite taastama ja karjatama ning kõrepopulatsiooni tulevik on võtnud helgema pöörde. Pärandmaastike hooldamisest saavad lisaks kõrele kasu ka mitmed kaitsealused taimeliigid, nagu näiteks käpaline harilik muguljuur. Niisiis tõttamegi talgulistega appi, et kohalikke rannaniite taastada ja kõre elujärge mõnusamaks muuta.

Tööst vabadel hetkedel saame uudistada põnevat laidu ning õdusas Riida turismitalus puhata, keha kinnitada ja kõrejuttu puhuda. Kõik eelmainitu toimub rahvusvahelises seltskonnas, sest sellele talgule tulevad EstYes’i kaudu appi mõned välisvabatahtlikud, peamiselt Belgiast. Tegemist on hea võimalusega arendada oma inglise keele oskust ning tutvuda erinevate rahvuste kultuuridega.

Varasematel aastatel toimunud kõretalgutest loe siit.
Talgukuulutuse foto autor on Merja Roostalu.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Rahvusvahelised kõretalgud Manilaiul

ELFi talgute kõre aasta

 • Talgutööd: Roo niitmine, kokku riisumine ja põletamine rannaniidult.
 • Ööbimine: Riida turismitalu kuursaalis oma magamiskottidega.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistab Riida turismitalu perenaine.
 • Kaasa võtta: Tööks sobilikud riided, soojad vahetusriided.
 • Osavõtutasu:
  Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 eurot. Uuri lähemalt siit. Eripakkumine 18-26-aastastele noortele: 1 euro!
 • Hinna sees: Majutus, toit.
 • Registreerumine lõpeb: Pühapäeva, 28. juuli õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine: Esmaspäeva, 29. juuli lõuna paiku Pärnus. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht. Võimalik on saada küüti Tartust.
 • Grupi suurus: 9
 • Vaata lisaks: Loe Manilaiu talgute kohta Saarehullu päevaraamatust.